Haber

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht istifa etti

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş Avrupa ülkelerini etkilemeye devam ediyor.

Savaşın başlamasıyla birlikte Avrupa ülkeleri birbiri ardına Rusya’ya yaptırımlar uygulamaya başladı.

Rusya’nın kendisine yönelik yaptırımlara tepkisi, güç akışını kesmek oldu.

Rusya’nın yaptırımı sonucunda Almanya diğer ülkelere göre daha tarafsız bir politika izlemeye başladı.

Bu bağlamda Berlin yönetimi, Kiev’e silah tedarikinin yetersiz olması nedeniyle eleştirilmeye başlandı.

Eleştirilerin odağı haline gelen isim, Ukrayna’ya silah yardımı konusunda çekimser kalması nedeniyle Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht oldu.

Ukrayna’ya silah yardımı yapmadığı için eleştirildi

Lambrecht’in savaş başlamadan önce Ukrayna’ya 5 bin miğfer gönderileceğini açıklaması da tepki çeken bir başka karar oldu.

Ancak Lambrecht’in eleştirildiği konular bununla sınırlı değildi.

Yayımladığı yeni yıl mesajıyla tepki çekti.

Savunma Bakanı Lambrecht, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yayınladığı bir mesaj nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Lambrecht, Berlin’deki yılbaşı kutlamaları sırasında paylaştığı mesajda “Avrupa’nın ortasında çok özel izlenimler edindiğim bir savaş var.”Ardından arka planda patlayan havai fişekler görüldü.

Alman bakanın mesajında ​​Ukrayna’da savaş ‘pek çok özel deneyime’ve “ilginç insanlarla birçok karşılaşma”Şanslı olduğunu belirterek teşekkür etti.

Oğlunu orduyla ilgili helikoptere bindirdi, fotoğrafları paylaşıldı

Bakanın mesajı saçma ve anlamsız olarak nitelendirilirken, tepki çeken bir diğer hamle de Lambrecht’in oğluyla ilgiliydi.

21 yaşındaki oğluyla tatilde olan Bakan Lambrecht, bir eyaletteki askeri birliği ziyarete giderken oğlu da ordu helikopterine bindi ve oğlu bu gezinin fotoğraflarını Instagram hesabından paylaştı. hesap.

İstifa

Olayların ardından istifa edeceği konuşulan Almanya Savunma Bakanı Lambrecht ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı.

Lambrecht yaptığı açıklamada istifasını duyurdu.

Lambrecht istifasının ardından şunları söyledi: “Bugün şansölyeden beni Federal Savunma Bakanlığı görevinden almasını istedim.”sözünü kullandı.

Medyanın aylardır kendisine odaklandığını kaydeden Lambrecht, güvenlik politikası kararlarının Alman vatandaşlarının çıkarları doğrultusunda alınmasının sorun olduğunu vurguladı.

“Alman yetkililer bizimle dalga geçti”

Öte yandan Ukrayna’nın eski Almanya Büyükelçisi Andriy Melnyk, savaştan önce Berlin hükümetinden 12 bin adet tanksavar roketi istediklerini ancak Alman yetkililerin bunlarla dalga geçtiğini belirtti.

Ayrıca eski büyükelçi, Alman yetkililerin Kiev’in savaştan birkaç gün önce düşeceğini tahmin ettiğini iddia etti. Almanya ise bu iddiaları yalanladı.

susehri-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu