Haber

Sofya Büyükelçisi Eightkök’ten Bulgaristan Savunma Bakanı Stoyanov’a teşekkür ziyareti

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Eightkök, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Bulgaristan’ın Türkiye’ye verdiği destekten dolayı Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov’a teşekkür ziyaretinde bulundu.

Stoyanov’u ziyareti sırasında duygulu anlar yaşadığını belirten Eightkök, Bulgar askerleri ve ailelerinin de Türkiye’deki depremzedeler için yardım topladığını ve bu yardımın büyükelçiliğin takviyesiyle nakledilmesini istediklerini söyledi.

Bulgaristan Savunma Bakanı Stoyanov da Bulgaristan’ın Türkiye’ye yardım eden ilk ülkeler arasında olduğunu belirterek, Türkiye’nin başına gelen bu felaketten derin üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Türkiye’de neye ihtiyaç varsa, hem Bulgaristan’da hem de Avrupa Birliği’nde (AB) her şeye hazırız.” Stoyanov, yardımlara aynı hızla devam edeceklerini söyledi.

Eski Zagora bölgesinde görev yapan Bulgar silahlı kuvvetleri personeli ve ailelerinin düzenlediği yardım kampanyası için Stoyanov, “Bu küçük bir jest olabilir ama aynı zamanda halkınıza karşı vicdani ve samimi büyük sevginin ifadesidir.” dedi.

Bulgaristan Savunma Bakanlığı, arama kurtarma ekipleri tarafından kullanılmak üzere iki Spartan uçağı tahsis etmişti. Gruplar 6 Şubat günü öğleden sonra Adana’ya ulaşmıştı.

Askeri uçaklar deprem bölgesi ile Bulgaristan arasında mekik dokuyarak ek ekipman ve malzeme sevk etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu