Haber

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yılmaz, deprem tedbirleriyle ilgili toplantıda konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, “Yapılan tespitler sonucunda yenileme çalışmalarına hız vereceğiz. Şehir planlamada fay haritalarına göre planlama yapılması gerekiyor” dedi. .” söz konusu.

Bingöl Belediyesi Toplantı Salonu’nda deprem tedbirleriyle ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Yılmaz, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen ve etkisi büyük olan iki büyük depremin yaşandığını söyledi.

Bingöl’ün depremzedeler için büyük bir dayanışma ruhu gösterdiğini belirten Yılmaz, 1411 kamu çalışanının deprem bölgesinde olduğunu kaydetti.

“5.326 depremzedeyi Bingöl’de misafir ediyoruz. Ocak, konteyner, portatif tuvalet ve banyolar Bingöl’de üretilip deprem bölgesine gönderiliyor. Sivil toplum kuruluşlarını ve gönüllü kuruluşları kutluyorum. Hayat kurtaran profesyonel ekiplerimiz var. Bu ekiplere şükranlarımı sunuyorum.” Peki.” Yılmaz, arama kurtarma için ihtiyaç duyulan araç ve gereçlerin önümüzdeki dönemde geliştirileceğini söyledi.

Bingöl’deki binaların yüzde 25’inin 2003’ten önce yapıldığını kaydeden Yılmaz, şunları kaydetti:

“Bina stokumuzu yüzde 75 oranında yeniledik. Halkımız ve okullarımız yenilendi. Tespitler sonucunda tadilat çalışmalarına hız vereceğiz. Şehircilikte fay haritalarına göre planlama yapılmalı. Üniversitemiz ve TÜBİTAK Bu konuda çalışmalarımız var. Afet faaliyet raporlarına göre gerekli çalışmaları yapacağız.”

Afet zamanlarının birlik ve beraberlik zamanları olduğunu, ihtiyaçların yoğunlaştırılması gereken bir dönem olduğunu belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

“Gelecekte akademik dünya ve sivil toplumla deprem çalıştayları düzenleyerek çok daha kapsamlı bir yol haritası belirleyeceğiz. Devletimiz afet sonrası birçok şehri yeniden imar etti. Yıkılan şehirlerimizi de yeniden inşa edecek. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, yerel yönetimlere. , katılan ve katkıda bulunan ve özverili bir şekilde çalışan meslek kuruluşları ve STK’lar.”

Toplantıya AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu