Haber

Türünün simgesi olan dağ aslanı için ABD’nin Kaliforniya eyaletinde cenaze töreni düzenlendi

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için bölgenin sembol hayvanlarından biri olarak kabul edilen P-22 isimli dağ aslanı, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen cenaze töreniyle toprağa verildi.

Kaliforniya’daki Griffith Park’ta yaşayan ve geçen yıl sonunda hayatını kaybeden dağ aslanı P-22, son 10 yıldır nesli tükenmekte olan türlerin simgesi olarak biliniyor.

P-22’nin kalıntılarının, gömülmesi veya araştırılması konusunda kabileler ve yaban hayatı üzerinde çalışan bilim adamları arasında tartışmalara neden olduğu belirtiliyor.

Bilim adamları ve doğa aktivistleri, P-22 ile ilgili araştırma yapmak için aslanın kalıntılarını incelemek isterken, yöre halkı dağ aslanlarını “akraba” ve “öğretmen” olarak gördükleri gerekçesiyle inceleme için numune alınmasının “saygısızlık” olduğunu savunuyor.

Kaliforniya yerlileri, Chumash, Tataviam ve Gabrielino kabileleri de inceleme için alınan örnekler de dahil olmak üzere aslanın tüm kalıntılarının gömülmesi çağrısında bulundu.

Dağ aslanı, Santa Monica Dağları’ndaki bir alana gömüldü, koruma aktivistleri, bilim adamları ve kabile üyeleri arasındaki görüşmelerin fikir birliğine varıp varmadığı bilinmiyor.

Düzenlenen cenaze töreninde P-22, yöresel müzik ve tütsüler eşliğinde çok sayıda yöre halkının katılımıyla toprağa verildi.

Los Angeles Doğa Tarihi Müzesi, “P-22’nin ölümü hepimizi derinden etkiledi ve bir vahşi yaşamı koruma simgesi olarak saygı görecek.” açıklama yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu